jESENNÁ PONUKA V PREDAJI. oDBER/DODANIE STROMČEKOV KONCOM SEPTEMBRA 2021. oBJEDNAJTE UŽ TERAZ!
vypredané Gaštan jedlý (castanea sativa)

veľmi obľúbený jedlý gaštan. Jeho kvety sú opeľované vetrom aj hmyzom a väčšinou potrebujú opelenie iným jedincom.  Odporúčame ich sadiť v pároch podobného pôvodu.

Doba zrenia: koniec októbra

Plod: Ovocie vo forme trojkomorových, ostnatých (dikobrazových) vreciek s jedlým ovocím v množstve 1 až 3 kusy.


Kvalitatívna forma
KvetNa každom strome sú kvety samčie i samičie. Samčie kvety sú peľové, tých je na strome omnoho viac a sú dobre viditeľné. Na tom istom strome kvet samčí a samičí má iný čas pripravenosti k oplodneniu, preto je nutný ďalší strom. Je výhodou , keď je v blízkosti viac stromov gaštana jedlého. Opeľuje sa včelami i vetrom. Väčším počtom stromov sa oplodnenie zvyšuje. Každý strom je opeľovačom a každý je i rodivý. Kvitne koncom mája a začiatkom mája, kvety nezamŕzajú, preto je rodivosť každoročná. Plody zberáme v októbri.
Vzrast v dospelosti:dorastá až do výšky asi 20-30 m a šírky 15 m. Má veľmi dekoratívnu kôru, spočiatku olovenúá a hladká, sa v priebehu rokov stáva tmavohnedou s pozdĺžnymi brázdami. Dlhé, skrútené, jednotlivé, rovnomerne zúbkované, špicaté listy. Dĺžka cca 10-30 cm, šírka cca 8 cm. Tmavozelená, svetlozelená spodná strana, z oboch strán nahá. Kvitne koncom júna a začiatkom júla. Rýchlo rastúca rastlina.
ochrana
ochranaPrihnojovanie neodporúčame, stromy potom napádajú václavky
Odolnosť
Odolnosť voči chorobám:celková mrazuvzdornosť
Pestovanie/sadenie
Pestovanie/sadenie/odporúčaniaGaštan sadíme na priame slnko. Najlepšie sa mu darí v piesčitých, dobre priepustných pôdach bohatých na humus. Vhodné sú južné a severozápadné mierne svahy. Po zakorenení je odolný voči suchu. Vyhovujú mu len kyslé alebo neutrálne pôdy. Pri výsadbe použitie zeminu pre ihličnany alebo rašelinu a k tomu primiešajte bukovú alebo dubovú hrabanku, prípadne prípravok Ectovit. Upredňostňujú úrodnú, vododržnú pôdu s pH okolo 5-6. Sadia sa 10-12 metrov od seba. Dá sa pestovať nielen v teplých oblastiach, ale aj na chránených stanovištiach vo vyšších polohách. Je nutné mať v blízkosti aspoň dva stromy.
Dodacia forma
Kontajner:kontajnerovaná rastlina
Výška pri predaji:70 - 90 cm
Použitie/Účinky
PoužitieJesť sa dá iba zrelé a čerstvé ovocie. Môžu sa podávať surové, pečené alebo varené. Zo suchej múky sa vyrába múka, z ktorej sa pečie chlieb a tzv. polenta, ako aj na výrobu koláčov. Biele, sušené gaštany sa tiež používajú na prípravu polievky z kozieho mlieka s tenkými rezancami. Najobľúbenejšie a najochotnejšie kupované sú však pečené.
Účinkygaštany majú priaznivý vplyv na náš imunitný systém. Gaštanové ovocie je ľahko stráviteľné a jeho múka, jemná a sladká chuť vám zostáva v pamäti dlho
rezanie/strihanie
rezanie/strihaniePestuje sa ako vysokokmeň s volne rastúcou korunou. Veľmi dôležitý je presvetľovací rez. Na dospelom strome odstraňujeme odumreté, krížom rastúce a prehustené konáre.

Gaštan jedlý (castanea sativa)

  • Dostupnosť: vypredané
  • Kontajner: kontajnerovaná rastlina
    Výška pri predaji: 70 - 90 cm
  • 13,00€
  • Bez DPH: 13,00€

NEMÁME PRAVIDELNÚ OTVÁRACIU DOBU

DOHOVORTE SI VYZDVIHNUTIE VAŚEJ OBJEDNÁVKY VOPRED. PROSÍM NEPRICHÁDZAJTE BEZ OBJEDNÁVKY.