DOSTUPNÉ STROMČEKY SKLADOM - V SEKCII VÝPREDAJ. NÁJDETE V NEJ ZĽAVY DO 50%
vypredané Čučoriedka (Vaccinium corymbosum) CHANDLER Drobné ovocie

Stredne skorá odroda s mimoriadne veľkým plodom, najväčšia medzi odrodami čučoriedok vysokohorských

Má mimoriadne dlhé obdobie zberu, trvá niekoľko týždňov, preto je vhodná najmä do nižších polôh s dlhším vegetačným obdobím.

Sú síce samoopelivé, ale pre lepšiu úrodnosť sa odporúča vysádzať vedľa seba aspoň 2 rastliny rôzneho druhu


Plody: veľmi veľké, chutné, svetlo modré s priemerom asi 2 - 3,5 cm, hmotnosť viac ako 2g. V priaznivých podmienkach sú plody ešte väčšie.

Doba zrenia: Táto odroda je atraktívna vďaka dlhému obdobiu dozrievania ovocia - od začiatku augusta do polovice septembra a vysokej a pravidelnej plodnosti


Kvalitatívna forma
Vzrast v dospelosti:Highbush čučoriedka „Chandler“ je jednou z novších odrôd čučoriedok s veľmi veľkým plodom - až 2,5 cm. Okrem 'Bluecrop' je to jedna z najviac kupovaných odrôd čučoriedok. Táto odroda, ktorá bola uvedená na trh od roku 1995, je nenáročná a veľmi odolná.
ochrana
ochranaČučoriedky hnojíme hnojivami určenými priamo pre čučoriedky alebo pre kyslomilné rastliny.
Odolnosť
Odolnosť voči chorobám:Odroda je ideálna do oblastí s mrazivými zimami (mrazuvzdornosť –34 ° C).
Pestovanie/sadenie
Pestovanie/sadenie/odporúčaniaVýsadbová nádoba by mala mať aspoň 50 l (menšie nádoby neodporúčame, rastliny by boli nižšie). Čučoriedky vyžadujú kyslý substrát - PH substrátu nesmie byť vyššie ako 4,5. Je možnosť zakúpenia hotového substrátu pre čučoriedky alebo si viete urobiť si vlastný substrát - potrebujete kyslú vrchoviskovú rašelinu s pH do 4,5, riečny piesok (pomer 1:1) a hnojivá, ktoré použijeme ako štartovaciu dávku. Dno výsadbovej nádoby vyplňte priepustným materiálom napr. drevná štiepka, drvená kôra, podrvené konáre či zrezané konáriky. Nádobu naplňte substrátom až po okraj a utlačte. Opäť doplňte substrát a utlačte tak, aby siahal len pár centimetrov pod okraj nádoby. Do stredu urobte jamku, hlbšiu ako je kontajner, v ktorom sa čučoriedka nachádza. Čučoriedku vyberte z kontajnera, vložte do jamky, prihrňte a dôkladne utlačte. Hĺba vysadenia čučoriedky by mala byť o niekoľko centimetrov väčšia ako hĺbka rastu v pôvodom kontajneri. tzn. vrch prekryjete opäť substrátom. (Väčšia hĺbka vysadených rastlín zabezpečí lepšiu fixáciu a prekorenenie rastlín v pôde). Následne výdatne zalejeme (ideálne jeden deň odstatou vodou) a povrch opäť vyrovnáme. Takto vysadené čučoriedky vo výsadbovej nádobe vsadíme do zeme na pripravené miesto - hĺbku a šírku jamy pre výsadbovú nádobu prispôsobuje veľkosti nádoby. Na dno jamy nasypte hrubý štrk, aby odtekala prebytočná voda. Výsadbová nádoba musí byť o niečo vyššie ako okolitá pôda. Nakoniec do okolia vsadenejj nádoby prisypte vykopanú zeminu, utlačte a polejte. Okraj nádoby by už mal byť len o pár centimetrov vyššie ako okolitý terén. Povrch substrátu v nádobách zasypte kôrou alebo štiepkou (znižujú výpary vody z nádob a svojím postupným zvetrávaním pomáhajú udržiavať nízke pH substrátu). Výživné látky, ktoré sú v substráte, rastliny vyčerpajú a preto je dôležité dodávať im potrebné živiny každoročne a hlavne pravidelne. Sú totiž odkázané výhradne na tieto živiny. Používajte hnojivá bez obsahu vápnika (nakoľko zvyšuje pH pôdy, čo je pre čučoriedky nežiadúce). Čučoriedky vyžadujú pravidelnú závlahu - výdatnejšie polievanie (cca 5 litrov vody na každú čučoriedku) každý tretí deň. V prípade, že sa rastlinku rozhodnete nesadiť do výsadbovej nádoby, je veľmi dôležité oddeliť prirodzenú zeminu od substrátu pre čučoriedky netkanou textíliou.. Obľubujú slnečné stanovisko, chránené proti vetru. Sú síce samoopelivé, ale pre lepšiu úrodnosť sa odporúča vysádzať vedľa seba aspoň 2 rastliny rôzneho druhu (vzdialenosť medzi rastlinami á 1 m). POZN. čučoriedky BOLI HNOJENÉ 14.5.2021.
Dodacia forma
Kontajner:krík bol jedno vegetačné obdobie pestovaný v kontajneri, korene sú prerastené v celom objeme kvetináča
Výška pri predaji:40 - 50 cm
rezanie/strihanie
rezanie/strihanieČučoriedky striháme počas skorej jari. Robíme najmä udržiavací rez, pretože na starom dreve rastie síce veľa bobúľ, ale sú malé. Odstrihneme poškodené, slabé alebo chorobami napadnuté drevo príp. deformované/nízko rastúce výhonky. Pokiaľ je stred zahustený, odstránime staré odplodené výhony. Odstraňujeme tiež tenké výhony, ktoré zahusťujú rastlinu. Na rastline by mali zostať iba najkvalitnejšie vzpriamené výhony (6-8). Jednoročné výhonky sú nerozkonárené a počas nasledujúcej vegetácie neprinesú takmer žiadnu úrodu, sú však potrebné pre rodivosť v nasledujúcich rokoch. Dvoj- a trojročné konáriky majú silno rastúci obrast a mnoho kvetných pukov. Sú najcennejším rodivým drevom. 4-ročné a staršie drevo s krátkymi bočnými konárikmi a malým počtom kvetných pukov nie je produktívne. Zatieňuje a oslabuje prírastky mladého dreva a malo by sa odstraňovať. Takéto konáriky sa zrezávajú nízko nad zemou, rezom na prevod na silný mladý výhonok. Ak sa každoročne odstránia 1 až 2 staré konáre a 1 až 2 nové silné prírastky sa ponechajú, žiadny z konárikov nebude starší ako 4 až 6 rokov a tak splní rez svoj cieľ. Keď majú rastliny 7 rokov, mali by mať 10 až 20 konárikov rozličného veku.

Čučoriedka (Vaccinium corymbosum) CHANDLER

  • Dostupnosť: vypredané
  • Kontajner: krík bol jedno vegetačné obdobie pestovaný v kontajneri, korene sú prerastené v celom objeme kvetináča
    Výška pri predaji: 40 - 50 cm
  • 7,00€
  • Bez DPH: 7,00€

NEMÁME PRAVIDELNÚ OTVÁRACIU DOBU

DOHOVORTE SI VYZDVIHNUTIE VAŚEJ OBJEDNÁVKY VOPRED. PROSÍM NEPRICHÁDZAJTE BEZ OBJEDNÁVKY.