UŽ ČOSKORO SPUSTÍME PREDAJ SORTIMENTU NA JESENNÚ SEZÓNU
vypredané Čučoriedka (Vaccinium corymbosum) NELSON Drobné ovocie

3.ročná čučoriedka je stredne skorá odroda obľúbená pre jej jednoduché pestovanie, vysokú výnosnosť, vynikajúcu chuť plodov, vysokú trhovú hodnotu a odolnosť voči chorobám.

Sú síce samoopelivé, ale pre lepšiu úrodnosť sa odporúča vysádzať vedľa seba aspoň 2 rastliny rôzneho druhu


Doba zrenia: august. Plody zostávajú na rastline dlho bez toho, aby spadli a dobre znášajú transport.

plody: veľké bobule


Kvalitatívna forma
Vzrast v dospelosti:Americká čučoriedka Nelson vytvára pomerne vysoké, zahusťujúce kry so vzpriameným habitom a výškou 1,3 - 1,6 m. Plody sú veľké a aromatické, veľmi chutné, zhromaždené vo voľných strapcoch
ochrana
ochranaČučoriedky hnojíme hnojivami určenými priamo pre čučoriedky alebo pre kyslomilné rastliny.
Pestovanie/sadenie
Pestovanie/sadenie/odporúčaniaVýsadbová nádoba by mala mať aspoň 50 l (menšie nádoby neodporúčame, rastliny by boli nižšie). Čučoriedky vyžadujú kyslý substrát - PH substrátu nesmie byť vyššie ako 4,5. Je možnosť zakúpenia hotového substrátu pre čučoriedky alebo si viete urobiť si vlastný substrát - potrebujete kyslú vrchoviskovú rašelinu s pH do 4,5, riečny piesok (pomer 1:1) a hnojivá, ktoré použijeme ako štartovaciu dávku. Dno výsadbovej nádoby vyplňte priepustným materiálom napr. drevná štiepka, drvená kôra, podrvené konáre či zrezané konáriky. Nádobu naplňte substrátom až po okraj a utlačte. Opäť doplňte substrát a utlačte tak, aby siahal len pár centimetrov pod okraj nádoby. Do stredu urobte jamku, hlbšiu ako je kontajner, v ktorom sa čučoriedka nachádza. Čučoriedku vyberte z kontajnera, vložte do jamky, prihrňte a dôkladne utlačte. Hĺba vysadenia čučoriedky by mala byť o niekoľko centimetrov väčšia ako hĺbka rastu v pôvodom kontajneri. tzn. vrch prekryjete opäť substrátom. (Väčšia hĺbka vysadených rastlín zabezpečí lepšiu fixáciu a prekorenenie rastlín v pôde). Následne výdatne zalejeme (ideálne jeden deň odstatou vodou) a povrch opäť vyrovnáme. Takto vysadené čučoriedky vo výsadbovej nádobe vsadíme do zeme na pripravené miesto - hĺbku a šírku jamy pre výsadbovú nádobu prispôsobuje veľkosti nádoby. Na dno jamy nasypte hrubý štrk, aby odtekala prebytočná voda. Výsadbová nádoba musí byť o niečo vyššie ako okolitá pôda. Nakoniec do okolia vsadenejj nádoby prisypte vykopanú zeminu, utlačte a polejte. Okraj nádoby by už mal byť len o pár centimetrov vyššie ako okolitý terén. Povrch substrátu v nádobách zasypte kôrou alebo štiepkou (znižujú výpary vody z nádob a svojím postupným zvetrávaním pomáhajú udržiavať nízke pH substrátu). Výživné látky, ktoré sú v substráte, rastliny vyčerpajú a preto je dôležité dodávať im potrebné živiny každoročne a hlavne pravidelne. Sú totiž odkázané výhradne na tieto živiny. Používajte hnojivá bez obsahu vápnika (nakoľko zvyšuje pH pôdy, čo je pre čučoriedky nežiadúce). Čučoriedky vyžadujú pravidelnú závlahu - výdatnejšie polievanie (cca 5 litrov vody na každú čučoriedku) každý tretí deň. V prípade, že sa rastlinku rozhodnete nesadiť do výsadbovej nádoby, je veľmi dôležité oddeliť prirodzenú zeminu od substrátu pre čučoriedky netkanou textíliou.. Obľubujú slnečné stanovisko, chránené proti vetru. Sú síce samoopelivé, ale pre lepšiu úrodnosť sa odporúča vysádzať vedľa seba aspoň 2 rastliny rôzneho druhu (vzdialenosť medzi rastlinami á 1 m). POZN. čučoriedky BOLI HNOJENÉ 14.5.2021.
Dodacia forma
Kontajner:krík bol jedno vegetačné obdobie pestovaný v kontajneri, korene sú prerastené v celom objeme kvetináča
Výška pri predaji:40 - 60 cm
Použitie/Účinky
PoužitieDezertná odroda, odporúčaná aj na mrazenie, ako doplnok k koláčom a skladovanie vo forme džemov a konzerv, ktoré chutia rovnako ako v deň, keď boli pripravené.
ÚčinkyPlody čučoriedok obsahujú veľa cenných živín. Sú bohaté na mikro a makro prvky, to znamená fosfor, vápnik, draslík, sodík a vitamíny A, B1, B2, B3. Odstraňujú prebytočné voľné radikály z ľudského tela, zabraňujú rakovine a znižujú hladinu cholesterolu. Čučoriedky majú veľmi priaznivý vplyv na zrak. Jesť ovocie sa odporúča ľuďom pracujúcim pred počítačom a vodičmi. Čučoriedka obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá zabraňuje malformáciám nervového systému u novorodencov, preto sa jej konzumácia odporúča tehotným ženám. Čučoriedka tiež znižuje riziko srdcových chorôb a artériosklerózy. Fytoestrogény, teda prírodné rastlinné hormóny nachádzajúce sa v čučoriedkach, majú pozitívny vplyv na hormonálne zmeny u žien a mužov.
rezanie/strihanie
rezanie/strihanieČučoriedky striháme počas skorej jari. Robíme najmä udržiavací rez, pretože na starom dreve rastie síce veľa bobúľ, ale sú malé. Odstrihneme poškodené, slabé alebo chorobami napadnuté drevo príp. deformované/nízko rastúce výhonky. Pokiaľ je stred zahustený, odstránime staré odplodené výhony. Odstraňujeme tiež tenké výhony, ktoré zahusťujú rastlinu. Na rastline by mali zostať iba najkvalitnejšie vzpriamené výhony (6-8). Jednoročné výhonky sú nerozkonárené a počas nasledujúcej vegetácie neprinesú takmer žiadnu úrodu, sú však potrebné pre rodivosť v nasledujúcich rokoch. Dvoj- a trojročné konáriky majú silno rastúci obrast a mnoho kvetných pukov. Sú najcennejším rodivým drevom. 4-ročné a staršie drevo s krátkymi bočnými konárikmi a malým počtom kvetných pukov nie je produktívne. Zatieňuje a oslabuje prírastky mladého dreva a malo by sa odstraňovať. Takéto konáriky sa zrezávajú nízko nad zemou, rezom na prevod na silný mladý výhonok. Ak sa každoročne odstránia 1 až 2 staré konáre a 1 až 2 nové silné prírastky sa ponechajú, žiadny z konárikov nebude starší ako 4 až 6 rokov a tak splní rez svoj cieľ. Keď majú rastliny 7 rokov, mali by mať 10 až 20 konárikov rozličného veku.

Čučoriedka (Vaccinium corymbosum) NELSON

  • Dostupnosť: vypredané
  • Kontajner: krík bol jedno vegetačné obdobie pestovaný v kontajneri, korene sú prerastené v celom objeme kvetináča
    Výška pri predaji: 40 - 60 cm
  • 7,00€
  • Bez DPH: 7,00€

NEMÁME PRAVIDELNÚ OTVÁRACIU DOBU

DOHOVORTE SI VYZDVIHNUTIE VAŚEJ OBJEDNÁVKY VOPRED. PROSÍM NEPRICHÁDZAJTE BEZ OBJEDNÁVKY.