jESENNÁ PONUKA V PREDAJI. oDBER/DODANIE STROMČEKOV KONCOM SEPTEMBRA 2021. oBJEDNAJTE UŽ TERAZ!
vypredané Arónia (Aronia  x prunifolia) VIKING Menej rozšírené ovocné druhy

Aronia Viking je dlhoveký ker známy aj ako jarabina čierna alebo kráľovná antioxidantov. Plodom je pripisovaná veľká liečivá sila a schopnosť spomalenia starnutia.

samoopelivá


Doba zrenia: od augusta do októbra

Farba plodu: Bobule sú tmavo modré, takmer čierne

Dužina: sladká aromatická dužina dlhú asi 1 cm
Kvalitatívna forma
KvetKvety sú biele s ružovým nádychom, v strapcoch po 20 - 30 kusoch, podobné jarabinovým kvetom. kvitne až na prelome mája a júna, preto kvety nie sú počas častých jarných mrazov vystavené mrazu. Jeho lístie je stredne až tmavozelené, lesklé. Eliptické listy s krátkymi stopkami sú v lete zelené, kožovité a lesklé a na jeseň sa sfarbujú do hnedočervena až oranžova a na kríku zostávajú dlho, čo im dodáva veľmi malebný vzhľad.
Vzrast v dospelosti:dorastá až do výšky 1,5 -2 m. Rýchlorastúca rastlina. Je to dlhoveký ker, ktorý sa môže dožiť až 20 rokov.
Odolnosť
Odolnosť voči chorobám:mimoriadne odolné voči mrazu, škodcom a chorobám.
Pestovanie/sadenie
Pestovanie/sadenie/odporúčaniaKrík je nenáročný na pestovanie aj v našom podnebnom pásme. Rastie rýchlo, má nízke nároky na pôdu a je tiež odolný voči mrazu. Prináša ovocie hojne a ročne, uznávané ako úrodná odroda. Môžu sa zberať postupne, pretože zostávajú na kríkoch relatívne dlho bez známok hniloby alebo nadmerného dozrievania. Na vlhkosť, pH substrátu je tolerantná. Vysádza sa na slnečnom mieste alebo v polotieni.
Dodacia forma
Dodací termín:do 10 dní od objednania
Kontajner:kontajnerová rastlina
Výška pri predaji:30-50 cm
Použitie/Účinky
PoužitieOvocie je vhodné na konzervovanie, najmä na džúsy a tinktúry, likéry a želé. Bobule môžu byť použité na výrobu vína alebo džemu. Arónia sa tiež používa ako príchuť, alebo farbivo do nápojov, jogurov a tiež ako bylinný čaj. Odroda je najlepšia na zaváranie.
ÚčinkyObsahujú veľa vitamínov a mikroelementov, majú protirakovinové, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Chránia pred infarktom, aterosklerózou, mozgovými príhodami a spomaľujú proces starnutia tela. Je dokázané, že extrakt z tohto ovocia umožňuje celkom účinnú reguláciu arteriálnej hypertenzie, zabraňuje hromadeniu cholesterolu a chráni pred srdcovými chorobami. V malých, tmavých plodoch boli zistené katechíny, antokyány a kyselina chlorogénová, ako aj množstvo vitamínov: C, B2, B6, E, P, PP, provitamín A a minerály, napr. Molybdén, mangán, meď, bór, jód a kobalt.
rezanie/strihanie
rezanie/strihaniePretože tieto kríky sú cez vegetačné obdobie veľmi atraktívne a navyše veľmi dobre znášajú rez, sú vhodné aj ako živý plot.

Arónia (Aronia x prunifolia) VIKING

  • Dostupnosť: vypredané
  • Dodací termín: do 10 dní od objednania
    Kontajner: kontajnerová rastlina
    Výška pri predaji: 30-50 cm
  • 6,00€
  • Bez DPH: 6,00€

NEMÁME PRAVIDELNÚ OTVÁRACIU DOBU

DOHOVORTE SI VYZDVIHNUTIE VAŚEJ OBJEDNÁVKY VOPRED. PROSÍM NEPRICHÁDZAJTE BEZ OBJEDNÁVKY.