NEDOSTUPNÉ Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) NERO Menej rozšírené ovocné druhy

Arónia pochádza pôvodne zo Severnej Ameriky. Odroda Nero bola vyšľachtená v Rusku a je považovaná za klasiku medzi aróniami. Je najviac vysádzanou a najproduktívnejšou odrodou v Nemecku a Poľsku. Je odolná voči suchu, hmyzu, znečisteniu a chorobám. Arónia je svojimi plodmi podobná jarabine. Úspešne ju môžeme pestovať aj v drsnejších podmienkach, kde iné ovocné dreviny dávajú len malé a menej kvalitné úrody. Na pestovateľské stanovisko nie je náročná. Spolu s jarabinou ju môžeme pestovať aj v severných oblastiach.

Vzrast: vzpriamený, široký a dobre rozvetvený opadavý ker o výške 1,5 - 2,5 m
Stanovište: slnko - polotieň, odroda je veľmi odolná a nenáročná na starostlivosť
Kvitnutie: polovica mája, bielo kvitnúce okolíky
Plody: fialovočierne okrúhle bobule do veľkosti 10 mm, dužina šťavnatá, chuť trpko-sladká
Doba dozrievania: koniec augusta až začiatok septembra
Úrodnosť: veľmi vysoká, Nero je najúrodnejšia odroda arónie
Využitie: šťava z plodov má vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov. Bobule môžu byť použité na výrobu vína alebo džemu. Arónia sa tiež používa ako príchuť, alebo farbivo do nápojov, jogurtov a tiež ako bylinný čaj.
Mrazuvzdornosť: absolútne mrazuvzdorná
Pestovanie: arónia je úrodná, pravidelne a bohato plodiaca drevina. Na pestovanie v záhradkách sa odporúča tvar kra. Bohato kvitne v máji veľkými kvetmi. Lesklé, čierne, guľaté plody dozrievajú v teplejších oblastiach už v auguste, v severnejších a chladnejších až začiatkom septembra. Majú trpko-sladkú chuť a pomerne hrubú šupku. Šťava z plodov je karmínovočervená. V čerstvom stave vydržia asi dva mesiace.
Použitie a liečivé účinky:
Šťava z plodov je zvieravá, nie sladká, s vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov. Bobule môžu byť použité na výrobu vína alebo džemu. Arónia sa tiež používa ako príchuť, alebo farbivo do nápojov, jogurtov a tiež ako bylinný čaj. Bohatý obsah antioxidantov môže byť prospešný na zníženie rizika ochorenia spôsobené oxidačným stresom. Predbežné vedecké výsledky ukazujú výhody antokyanov v plodoch arónie, ktoré pôsobia na kardiovaskulárne choroby, poruchy žalúdočnej sliznice, zápal oka a zlyhania pečene. Analýza antokyanov ukázala, že chemické látky obsahujú cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kyselinu kávovú, quercetin, delfinidín, petunidin, pelargonidin, peonidin a malvidin. Všetky prvky patria do flavonoidových kategórii fenolových antioxidantov. Bioflavonoidy podporujú pôsobenie vitamínu C a pôsobia s ním často synergicky. Prírodná šťava a plody sa odporúčajú ako liečebný prostriedok pri arteroskleróze, vysokom krvnom tlaku a anacidných gastritídach. Je overené, že šťava znižuje hladinu cholesterolu v krvi chorých na aterosklerózu. Arónia pomáha pri poruchách štítnej žľazy, pomáha znižovať vysoký krvný tlak, aj očný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, pomáha pri kŕčových žilách, má protisklerotický účinok, je žlčopudná, má protizápalový účinok, zvyšuje vylučovanie nežiadúcich solí z organizmu, doporučuje sa pri doliečovaní žltačky, je vhodná na detoxikáciu organizmu, pri podpore pečeňových a ľadvinových funkcií.

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) NERO

  • Špecifikácia: NERO-kontajner
  • Dostupnosť: NEDOSTUPNÉ
  • Kontajner: kontajnerovaná rastlina
  • Výška pri predaji: 120 - 170 cm

NEMÁME PRAVIDELNÚ OTVÁRACIU DOBU

DOHOVORTE SI VYZDVIHNUTIE VAŚEJ OBJEDNÁVKY VOPRED. PROSÍM NEPRICHÁDZAJTE BEZ OBJEDNÁVKY.