NEDOSTUPNÉ Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) VIKING

Vyšľachtená vo Fínsku. Veľmi nenáročná na starostlivosť, nemá žiadne zvláštne požiadavky na pôdu, darí sa jej predovšetkým na slnečnom až polotienistom stanovisku. Je odolná voči suchu, hmyzu, znečisteniu a chorobám. Arónia je svojimi plodmi podobná jarabine. Úspešne ju môžeme pestovať aj v drsnejších podmienkach, kde iné ovocné dreviny dávajú len malé a menej kvalitné úrody. Na pestovateľské stanovisko nie je náročná. Spolu s jarabinou ju môžeme pestovať aj v severných oblastiach.

Vzrast: vzpriamene rastúci opadavý ker s mierne prevísajúcimi výhonmi o výške 1,5 - 2,0 m
Stanovište: slnko - polotieň, odroda je veľmi odolná a nenáročná na starostlivosť
Listy: tmavozelené, vajcovité, na jeseň sfarbené do červeno oranžova
Kvitnutie: máj, bielo kvitnúce okolíky, asi 10 - 20 kvetov v okolíku
Plody: čierne, plocho guľovité lesklé bobule, priemerná hmotnosť 1,5 g
Doba dozrievania: koniec augusta až začiatok septembra
Úrodnosť: veľmi vysoká, porovnateľná s odrodou Nero, ale plody sú o niečo menšie
Využitie: šťava z plodov má vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov. Bobule môžu byť použité na výrobu vína alebo džemu. Arónia sa tiež používa ako príchuť, alebo farbivo do nápojov, jogurtov a tiež ako bylinný čaj.
Mrazuvzdornosť: mrazuvzdorná
Pestovanie: Arónia je úrodná, pravidelne a bohato plodiaca drevina. Na pestovanie v záhradkách sa odporúča tvar kra. Bohato kvitne v máji veľkými kvetmi. Lesklé, čierne, guľaté plody dozrievajú v teplejších oblastiach už v auguste, v severnejších a chladnejších až začiatkom septembra. Majú trpko-sladkú chuť a pomerne hrubú šupku. Šťava z plodov je karmínovočervená. V čerstvom stave vydržia asi dva mesiace.
Použitie a liečivé účinky:
Šťava z plodov je zvieravá, nie sladká, s vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov. Bobule môžu byť použité na výrobu vína alebo džemu. Arónia sa tiež používa ako príchuť, alebo farbivo do nápojov, jogurtov a tiež ako bylinný čaj. Bohatý obsah antioxidantov môže byť prospešný na zníženie rizika ochorenia spôsobené oxidačným stresom. Predbežné vedecké výsledky ukazujú výhody antokyanov v plodoch arónie, ktoré pôsobia na kardiovaskulárne choroby, poruchy žalúdočnej sliznice, zápal oka a zlyhania pečene. Analýza antokyanov ukázala, že chemické látky obsahujú cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kyselinu kávovú, quercetin, delfinidín, petunidin, pelargonidin, peonidin a malvidin. Všetky prvky patria do flavonoidových kategórii fenolových antioxidantov. Bioflavonoidy podporujú pôsobenie vitamínu C a pôsobia s ním často synergicky. Prírodná šťava a plody sa odporúčajú ako liečebný prostriedok pri arteroskleróze, vysokom krvnom tlaku a anacidných gastritídach. Je overené, že šťava znižuje hladinu cholesterolu v krvi chorých na aterosklerózu. Arónia pomáha pri poruchách štítnej žľazy, pomáha znižovať vysoký krvný tlak, aj očný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, pomáha pri kŕčových žilách, má protisklerotický účinok, je žlčopudná, má protizápalový účinok, zvyšuje vylučovanie nežiadúcich solí z organizmu, doporučuje sa pri doliečovaní žltačky, je vhodná na detoxikáciu organizmu, pri podpore pečeňových a ľadvinových funkcií.

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) VIKING

  • Špecifikácia: VIKING-kontajner
  • Dostupnosť: NEDOSTUPNÉ
  • Kontajner: kontajnerová rastlina
  • Výška pri predaji: 30-50 cm

NEMÁME PRAVIDELNÚ OTVÁRACIU DOBU

DOHOVORTE SI VYZDVIHNUTIE VAŚEJ OBJEDNÁVKY VOPRED. PROSÍM NEPRICHÁDZAJTE BEZ OBJEDNÁVKY.